• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
  • INWENTARYZACYJNA PRZERWA W DZIAŁANIU SKLEPU DO 31.03.2024!
do kasy suma: 0,00 zł

5 mitów o ekopieluchowaniu. Pieluchy wielorazowe vs rzeczywistość

5 mitów o ekopieluchowaniu. Pieluchy wielorazowe vs rzeczywistość

Pieluchy wielorazowe są komfortowe i bezpieczne dla skóry dziecka, biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, tanie i oszczędne w długofalowym użytkowaniu – te atuty odmieniono już przez wszystkie przypadki i to nie jeden raz. Ale wielu rodziców nadal nie jest przekonanych do stosowania wielorazówek. Mity pieluchy wielorazowe – poznaj 5 największych z nich.

[product id="2264, 2253, 3170, 3086"]

Spis treści:

1. Czyszczenie pieluch wielorazowych jest obrzydliwe

2. Pieluchy wielorazowe są drogie

3. Ekopieluszki = problem z przewijaniem poza domem. Wstyd wozić z sobą kupę

4. pieluszki nie zdążą wyschnąć

5. pieluszki spowodują uczulenie skóry

1. Czyszczenie pieluch wielorazowych jest obrzydliwe

To tak naprawdę największa blokada przez używaniem ekopieluszek. Rodzice obawiają się, że ręczne usuwanie kupki jest niehigieniczne, niektórzy boją się też, że niemiły zapach spowoduje u nich odruch wymiotny. To normalne objawy, które ustępują zwykle po kilku dniach – wystarczy przekonać się, że to, czego rodzic boi się najbardziej to sama kupka, a nie rodzaj pieluszki. Kupy nie dotyka się przecież dłońmi – silny strumień wody i szczotka pozwolą zmyć zabrudzenia szybko i bez kłopotów. Korzystanie z pieluch wielorazowych jest higieniczne i pozwala zachować czystość. W celu oddzielenia pieluchy od kupki korzystamy z papierków do pieluch, które zatrzymują "części stałe" od pieluszki i można je wyrzucić wraz z zawartością do toalety. Kto wolałby jednak całkowicie wyrzucić zabrudzony kupką wkład pieluszki, może wypróbować wkłady jednorazowe, np. marki GroVia.

2. Pieluchy wielorazowe są drogie

Tę kwestię wyjaśnialiśmy w Tulisie.pl już kilkakrotnie, ale zrobimy to raz jeszcze. Tak, pieluszki wielorazowe są droższe w zakupie niż paczka pampersiaków. Na start, dla noworodka, potrzeba ok. 5 - 15 pieluszek i 30 wkładów, ale można zdecydować się na mniejszą ich ilość (starszy maluch robi kupkę rzadziej, więc nie potrzebuje aż tylu wkładów). Za zestaw trzeba zapłacić ok. 250 – 2.000 zł (przeciętnie rodzice wydają 500 – 1.500 zł). Jednak taki zestaw kupuje się tylko raz i wystarcza on na cały okres pieluchowania, do czasu, gdy dziecko nie zacznie samo korzystać z nocniczka. Tymczasem przez 2,5 roku dziecko zużyłoby ok. 5.500 sztuk pampersiaków, za które de facto trzeba zapłacić średnio 1-1,5 tys. zł więcej niż za pieluszki wielorazowe! Wniosek jest prosty: ekopieluchy są tańsze. Dokładne wyliczenie kosztów przedstawiamy w artykule Pampersiaki kontra pieluchy wielorazowe – co się bardziej opłaca?

3. Ekopieluszki = problem z przewijaniem poza domem. Wstyd wozić z sobą kupę

Jak wykazało przeprowadzone przez Tulisie.pl badanie Polska Pieluchowanie. Badanie Rynku Pieluch Wielorazowych (wyniki badania zostały zaprezentowane w magazynie Amedu), rodzice najczęściej boją się stosować pieluszki wielorazowe na noc, podczas dłuższych wyjazdów, wizyty u lekarza i pobytu w żłobku. Część nie wyobraża sobie nawet wyjścia na krótki spacer z dzieckiem ubranym w wielorazówkę. Powody takich decyzji są dwa: rodzice boją się, że ekopieluszka zacznie przeciekać oraz tego, że w razie kupki będą musieli wozić ze sobą zabrudzoną, śmierdzącą pieluszkę, narażając się na zniesmaczone spojrzenia przechodniów. Problemy te można jednak łatwo rozwiązać: zastosowanie grubszego i większego wkładu pozwoli skutecznie ochronić pieluchę przed przemakaniem, z kolei elegancka, kolorowa, wodoodporna i nieprzepuszczająca zapachów torba lub worek na pieluszki pozwolą przechowywać i czyste, i brudne pieluszki bez obaw o to, że ktoś odgadnie, co w nich trzymamy. Pozostaje kwestia żłobka, ale i tutaj jest pozytywnie: na 201 ankietowanych badania Polska Pieluchowa 26 osób przyznało, że ich dziecko chodzi do żłobka i jednocześnie 12 z nich twierdzi, że placówka akceptuje wielorazówki. Do ich stosowania przekonuje się jednak coraz więcej żłobków, dlatego rodzice nie powinni obawiać się kłopotów z przewijaniem dziecka. Rodzice mają jeszcze wiele innych obaw, m.in. o to, że:

  • 4. pieluszki nie zdążą wyschnąć – wystarczy zaopatrzyć się w większą ilość pieluch AIO albo samych wkładów lub częściej robić pranie,
  • 5. pieluszki spowodują uczulenie skóry – praktycznie nie ma takiej możliwości, bo ekopieluszki powstają z naturalnych, oddychających materiałów, są więc dużo bardziej komfortowe i bezpieczne niż pieluchy jednorazowe.

Jak widać, obawy te są bezpodstawne i łatwo je rozwiać. Faktem jest, że kiedyś nie było pampersiaków i ludzie jakoś sobie radzili – stosowali pieluszki wielorazowe, choć nie tak „zaawansowane” i łatwe w używaniu, jak te, z których możemy korzystać współcześnie. Może więc tak naprawdę jedyną obawą przed ich używaniem jest… niechęć do zmiany przyzwyczajeń związanych z przewijaniem dziecka?

strona tulisie.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl