Ostatnio dzieci coraz częściej przesiadają się z wózków w chusty i nosidła. Coś w tym musi być, skoro afrykańskie mamy od wieków z powodzeniem noszą pociechy w taki sposób, a i europejscy rodzice zaczynają się ponownie przekonywać do tej metody.
Spis treści:
O zapaskach do noszenia dzieci pisze Reymont w Chłopach. I nic dziwnego – zanim pod koniec XIX wieku do Polski zawitały wózki, noszenie nieumiejących chodzić dzieci w chuście czy kocu stanowiło matczyną codzienność. Dziś chustonoszenie wraca do łask, a liczne badania potwierdzają, że służy ono zarówno rodzicom, jak i dziecku.
[product id="1208,1787,608"]
Zalety bliskości z dzieckiem
Korzyści płynących z noszenia malucha tuż przy sobie, w chuście czy w nosidełku, jest niezwykle dużo. Niektóre z nich są oczywiste, inne ujawniają się dopiero w praktyce.
Więź z dzieckiem
Transportując maleństwo w ten sposób, zapewnia się mu bardzo dla niego istotne poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu zdecydowana większość dzieci będzie zadowolona z delikatnego kołysania w przyjemnym otoczeniu. Bliskość pozwala również budować wyjątkową więź pomiędzy maluszkiem a rodzicem, która wspiera także laktację u mam.
Dbanie o zdrowie dziecka
Prawidłowo ułożone dziecko przyjmuje w chuście lub nosidełku pozycję, która jest bezpieczna dla jego wrażliwego kręgosłupa oraz główki i wspiera poprawny rozwój stawu biodrowego. Ponadto delikatny ruch ciała rodzica, który dumnie kroczy z maluchem przy ciele, korzystnie wpływa na zmysł równowagi małego pasażera.
Funkcjonalność nosidełek i chust do noszenia dzieci
Takie rozwiązanie przyda się w miejscach, gdzie trudno wjechać lub manewrować wózkiem. Warto zastanowić się więc nad zabraniem chusty czy nosidła w podróż pociągiem albo na cotygodniowe, duże zakupy. „Przyczepienie” dziecka do siebie może okazać się niezbędne także w domu, gdy mama lub tata potrzebują wolnych rąk.
Noszenie dziecka przez mamę i tatę
Maluch może być z powodzeniem noszony zarówno przez drobnej budowy mamę, jak i przez wysokiego tatusia. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj i rozmiar chusty oraz wypróbować różne możliwości wiązania, tak by znaleźć tej najlepszy dla siebie i dziecka. Również nosidełka posiadają systemy umożliwiające regulację ich wielkości.
Pranie chust i nosidełek
Chusty i nosidełka bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy wyprać je – w zależności od materiału – w pralce lub ręcznie, najlepiej z dodatkiem bezpiecznych dla skóry dziecka środków piorących. Ponadto złożona chusta zajmuje mało miejsca, co doceni się w wielu sytuacjach.
Dyskretne karmienie w czasie spaceru
Niektóre sposoby ułożenia dziecka w chuście i nosidełku są podobne do pozycji, w jakiej układa się je podczas karmienia piersią. Dlatego też kwilący z głodu maluszek może bez problemu nasycić się nawet podczas spaceru. Z kolei mama karmiąca malucha ma zapewnioną pożądaną dyskrecję.
Chusta do noszenia dziecka
Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, chusta sprawdzi się jako doskonały środek transportu malucha już od pierwszych dni życia aż do czasu, gdy przestanie być niezbędna. Najlepiej zacząć jednak od opanowania (wcale nietrudnej!) sztuki wiązania materiału i umieszczania w nim dziecka. Pomogą w tym dostępne w internecie filmiki instruktażowe lub przeszkoleni fachowcy.
Rodzaje chust
Świat chust do noszenia dzieci jest nie tylko pełen bliskości i pięknych kolorów, ale też różnorodny. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na chusty:
- elastyczne, proste w użyciu, dobrze dopasowują się do ciała dzieci, które nie potrafią siedzieć samodzielnie;
- tkane (najlepiej o splocie skośno-krzyżowym), wymagające wiązania, odpowiednie dla noworodków, niemowląt i starszaków;
- kółkowe, regulowane za pomocą dwóch kółek, polecane dla maluchów leżących i siedzących;
- typu kieszonka (pouch), nie wymagają regulacji, dobre dla najmłodszych dzieci oraz niemowląt umiejących siedzieć.
Materiał
Wysoka jakość chusty zapewni komfort i bezpieczeństwo noszenia maluchowi oraz rodzicom. Warto zwrócić uwagę na to, by chusta wykonana była z naturalnych materiałów. Te z domieszką włókna bambusowego zapewniają przewiewność i wytrzymałość, jedwabne są przyjemne dla skóry malucha, a konopne i lniane mają właściwości bakteriobójcze. Małych alergików można zawinąć w chusty zrobione z bawełny organicznej.
Nosidełko do noszenia dziecka
Nosidełko to rewelacyjny sposób noszenia dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i utrzymać główkę. Można również zdecydować się na nosidełko posiadające specjalne wkładki, które nadaje się do transportowania mniejszych pociech. Nosidła turystyczne to z kolei sprawdzone rozwiązanie w przypadku długich, pieszych wędrówek ze starszym dzieckiem.
Ergonomiczne nosidełko
Dobrej jakości, ergonomiczne nosidła zapewniają maluchowi prawidłową pozycję, odpowiednią dla jego kręgosłupa i bioderek. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z „wisiadełkiem”, w którym dziecko opiera się na kroczu, a jego nóżki zwisają bezwładnie. Takie bezpieczne, ergonomiczne nosidełka oferuje np. firma Tula.
Wyposażenie nosidełka
Rodzicom zależy na tym, by nosidełka były wytrzymałe i posiadały dodatkowe elementy, poprawiające jakość ich użytkowania. Nosidła dla dzieci oferowane przez Tula spełniają te oczekiwania. Mają możliwość zamontowania akcesoriów, takich jak Wkładka dla Niemowlaka oraz doczepka Free to Grow, dzięki którym można z łatwością dopasować rozmiar nosidełka do szybko rosnącego dziecka. Praktyczna kieszonka na pasie biodrowym doskonale nadaje się do schowania drobiazgów niezbędnych podczas spaceru. Niektóre modele posiadają również kapturek – przyda się on podczas drzemki, jako ochrona w słoneczne i wietrzne dni oraz do swobodnego karmienia. Najwyższa jakość materiałów użytych do produkcji nosidełka oraz atestowane pasy i klamry zapewnią z kolei możliwość długotrwałego, komfortowego korzystania z nosidła. Zapraszamy do naszego sklepu Tulisie.pl, gdzie znajdziecie wyżej wymienione modele oraz wiele inne akcesoria dla maluszka i rodziców!