• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
  • INWENTARYZACYJNA PRZERWA W DZIAŁANIU SKLEPU DO 31.03.2024!
do kasy suma: 0,00 zł

Co lepsze – nosidełko czy chusta?

Co lepsze – nosidełko czy chusta?

Co lepsze – nosidełko czy chusta?

Rodzicielstwo bliskości i ekologiczny styl życia śmiało idą w parze, pozytywnie wpływając na zdrowie oraz komfort rodziców i ich pociech. W myśl obu inicjatyw coraz chętniej rezygnuje się z wózków dziecięcych na rzecz nosidełek i chust. No właśnie – który z tych środków transportu jest lepszy? Nosidełka i chusty mają wiele wspólnego, ale sporo je różni. Każde z nich sprawdza się jednak w odmiennych okolicznościach, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć się w oba akcesoria albo… w ich hybrydę!

Wybierz nosidełko lub chustę i skorzystaj z kodu rabatowego!

Chcesz dowiedzieć się co jest lepsze – nosidło czy chusta i wybrać rozwiązanie idealne dla Twojego dziecka? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas wpisem!

Jeśli zdecydujesz się ostatecznie na zakup chusty lub nosidła skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego:

 

"BLOG5",

 

który uprawnia do dodatkowej 5% zniżki na nieprzecenione produkty z kategorii nosidła i chusty. Kod wpisz w koszyku na pierwszym etapie zamówienia.

Spis treści:

Plusy i minusy chusty do noszenia dzieci

Plusy i minusy nosidełek

A może hybryda?

Plusy i minusy chusty do noszenia dzieci

Chusty mogą być używane już od dnia narodzin dziecka – to ich zdecydowanie najważniejsza zaleta. W chuście można również ułożyć maleństwo w anatomiczny sposób, podobny do tego, który przyjmowało ono w łonie matki, co jest dla niego wygodne i w tym pierwszym okresie życia bardzo naturalne. Niektórzy twierdzą też, że dzieci długo noszone w chuście łagodniej przechodzą bunt dwulatka. Taka praktyka daje bowiem maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala mu obserwować świat i towarzyszyć ci przy codziennych czynnościach. Chusta wspomaga dzięki temu naturalny rozwój dziecka, pozytywnie wpływając na jego psychikę. Również ty, mając maluszka tuż obok, będziesz dużo spokojniejsza. Ponadto, chusta wygląda bardzo kobieco, pasuje do letnich sukienek, a jednocześnie gwarantuje poczucie swobody i intymności podczas karmienia piersią w miejscach publicznych. Oczywiście zalety chustonoszenia mogą odkryć także tatusiowie. Minusem może być konieczność poprawnego zawiązania chusty, co zapewnia dziecku i rodzicowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wygody. Na szczęście, po obejrzeniu kilku filmów instruktażowych i paru samodzielnych próbach okazuje się, że wiązanie chusty to nic trudnego, również dla początkujących! Jeżeli chcesz poczuć się całkowicie pewnie, to warto wydać kilkadziesiąt złotych i zasięgnąć porady u doradcy chustonoszenia – nauczy cię on poprawnego wiązania chusty i odpowiedniego układania dziecka w różnych pozycjach chustowych. Dzięki tej wiedzy i umiejętnościom szybko odkryjesz zalety chustonoszenia i z pewnością będziesz korzystać z chusty chętniej i dłużej. Jeżeli jednak szukasz alternatywy dla wiązanej klasyki, wypróbuj chusty kółkowe (np. LennyLamb chusty kółkowe). Są one wygodniejsze w codziennym użytkowaniu oraz umożliwiają noszenie dziecka w różnych pozycjach: na boku, „brzuszkiem do brzuszka”, w tzw. kołysce, a nawet na plecach. Wystarczy, że przełożysz materiał przez kółko, dopasujesz rozmiar tkaniny, a po włożeniu swojej pociechy – dociągniesz materiał chusty według wskazówek w instrukcji. Co istotne, chusta kółkowa może być używana już od 1. dnia życia dziecka – ale tylko w pozycji poziomej, tzw. kołyski. Gdy dziecko stabilnie trzyma główkę, można stosować również pozycje pionowe.

Porada

Kupując chustę, zwróć szczególną uwagę na ograniczenie wagowe. Niektóre z chust są odpowiednie tylko dla dzieci o wadze do 10 kg (np. chusta elastyczna od LennyLamb).

Plusy i minusy nosidełek

Jeżeli cenisz błyskawiczne rozwiązania, możesz rozważyć nosidło. Zakłada się je łatwo i szybko. Pamiętaj jednak, że nosidełka można używać najwcześniej od 3–4 miesiąca życia dziecka, gdy maluch stabilnie trzyma już główkę (i nie nosimy wtedy za długo!). Dłużej nosimy dzieci, które już samodzielnie siedzą. W przeciwieństwie do chust nosidełka sprawdzonych marek, takich jak Tula, LennyLamb czy Isara, mają praktyczny system regulacji. Nie ma więc w nich potrzeby przeciągania ani wiązania węzłów – wystarczy, że zapniesz klamrę. Szeroki pas biodrowy daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Niewątpliwą zaletą większości nosideł jest również ich bezproblemowe czyszczenie – nie potrzebujesz niczego poza wilgotną ściereczką. Co więcej, poza komfortem codziennego użytkowania, bezpieczeństwem i oszczędnością czasu przy zakładaniu i zdejmowaniu, nosidełka umożliwiają dokupienie pasujących do nich akcesoriów, np. śliniaczka i kapturka. Pamiętaj oczywiście, że w pierwszych trzech latach życia dziecko gwałtownie się rozwija i możliwe, że z czasem nosidło będzie trzeba wymienić na większe. Zgodnie z ekologicznym stylem życia możesz bez problemu odsprzedać używane nosidełko innej rodzinie, odzyskując tym samym część pieniędzy. Warto też przemyśleć opcję zakupu ergonomicznego nosidełka z regulowanym panelem, dostosowanego do dzieci 0,4–3 letnich, np. Tula Free To Grow czy LennyLamb UP. Przy licznych zaletach trudno dopatrzyć się minusów nosidełek. Ale jeśli już się czepiać, to niektórym przeszkadza ich budowa, odbiegająca od wyglądu chusty. I tu niespodzianka, bo istnieją nosidełka z materiału chustowego. Prawdziwymi hitami wśród mam są w tej kategorii nosidełka Isara Baby oraz nosidełka Tula Free-to-Grow, które są stabilne, wygodne w użyciu, a zarazem wykonane z wysokiej jakości materiałów w przepiękne wzory, dzięki czemu wizualnie w niczym nie ustępują chustom.

[product id="587, 2149, 608"]

A może hybryda?

Wciąż nie możesz się zdecydować? Spokojnie, jest jeszcze trzecia opcja: tzw. nosidełka hybrydowe, łączące wygodę noszenia w chuście z szybkością zakładania nosidła. Przykładem może być nosidełko chustowe LennyLamb WrapTai (niestety już niedostępne), które ma wygodny panel otulający i podtrzymujący dziecko oraz cztery pasy chustowe, umożliwiające równomiernie rozłożenie wagi maluszka. Podobne rozwiązanie proponuje Tula, która stworzyła inspirowane tradycyjnymi, azjatyckimi nosidełkami hybrydy Tula Half Buckle. Dzięki wiązanym szelkom i panelowi z regulacją łączą one swobodę i klasyczny wygląd chusty z funkcjonalnością nosidła. Są także dostosowane do zróżnicowanej wagi dziecka. To, czy wybierzesz chustę czy nosidło zależy od indywidualnych preferencji twoich i twojego malucha. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad kupnem jednego z tych produktów, to znaczy, że jesteś na najlepszej drodze do wkroczenia we wspaniały świat rodzicielstwa bliskości!

strona tulisie.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl