• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Darmowa dostawa od 150 zł!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
do kasy suma: 0,00 zł

Czym jest edukacja Montessori?

Czym jest edukacja Montessori?

Czym jest edukacja Montessori?

Montessori, jako metoda i system wychowawczy powstał z ramienia włoskiej lekarki Marii Montessori. Poglądy Montessori zostały zainspirowane głębokim szacunkiem dla wszystkich aspektów życia i tworzenia. Wyznawała ona filozofię holistyczną oraz interesowała się tym, co wspólne dla jednostki i Wszechświata. Związkiem między osobowością, a wszechświatem. Widziała edukację jako fundament w kształtowaniu ludzi na wszystkich czterech płaszczyznach, jako sposób na rozwój osobowości oraz jako „niezbędną do życia”. Pozytywne wczesne doświadczenia są niezbędne w łagodnym przejściu z dojrzewania w dorosłość.

Materiały Montessori, w postaci zabawek oraz pomocy Montessori mają wspomóc wszechstronny rozwój dziecka poprzez stawianie wyzwań jego inteligencji. Przygotowane środowisko tworzy most między światem dziecka, a światem dorosłych, stymulując zainteresowania i dostarczając doświadczenia na wszystkich płaszczyznach (duchowej, społecznej i fizycznej). Każdy poziom jest inny i przygotowuje do następnego, fizycznie i psychicznie, opierając się na poprzednim i przygotowując do kolejnego.

Twórcza praca jednostki ma momenty kulminacyjne, zwanie fazami wrażliwymi, kiedy to każde dziecko może uczyć się danej umiejętności z ogromną łatwością. Fazy te, w połączeniu z kontekstem społecznym (rodzina, szkoła, region) odpowiadają na potrzeby i skłonności dziecka do działania na nich, budując osobowość przystosowaną do czasu i miejsca.

Dorosły w pedagogice Montessori pracuje z dzieckiem pośrednio, „umysł pracuje sam, poruszony własną mocą”, a jego zadaniem jest ukierunkowanie każdego umysłu na pracę w taki sposób, aby „dać mu możliwość samodzielnego rozwoju, aby dać mu swobodę w podążania własną drogą”.

Metoda Montessori to bardzo ceniony system, z którego chętnie korzystają rodzice, jak i nauczyciele i wychowawcy. Korzystając z różnych metod wychowawczych oraz uzupełniając je poszczególnymi pomocami i zabawkami Montessori można osiągnąć niezwykłe efekty i rozwinąć zdolności społeczne, emocjonalne, koordynacyjne oraz intelektualne dziecka we wszystkich sferach życia. Pomoce Montessori zostały podzielone na poszczególne kategorie, przez co dziecko ma możliwość odkrywania nowych rzeczy z dziedzin Montessori matematyki, geografii, biologii, muzyki i wielu innych. Z kolei zabawki Montessori to różnego rodzaju zabawki sensoryczne i edukacyjne Montessori, które stanowią najlepszą opcję do nauki poprzez zabawę.

Montessori wychowanie kosmiczne

Ludzie stali się początkiem nowego rodzaju życia – „życia umysłu” – są w tej dziedzinie wyjątkowymi specjalistami. Brak wbudowanych biologicznie schematów działania jest odbierany jako pozytywna cecha. Potrafią dostosować się do każdego środowiska, niezależnie od klimatu i możliwości, jakie ono przynosi. Fakt ten narzuca specjalną odpowiedzialność za nasze wybory. Montessori zachęca nas do „obserwowania zachowania ludzi, którzy wpływają na naszą Ziemię”.

Człowiek zmienia naturę: tworząc nowe gatunki i wpływając na te istniejące (dostarczając wodę i przenosząc gatunki zwierząt), wydobywając złoża naturalne i budując: dla dzieci, społeczeństwa i świata. W tym wszystkim najważniejszy jest duchowy aspekt człowieka, bo to duch prowadzi człowieka w czasie jego ewolucji. Człowiek zmieniał się nie tyle fizycznie, co psychicznie: tworząc niematerialne wytwory społeczeństwa – język, systemy liczbowe. Każda jednostka ma przed sobą zadanie do wykonania: przygotować środowisko przyjazne dla tworzenia, jednostki, społeczeństwa.

Właściwe użycie edukacji, w nawiązaniu do Montessori to pomoc w tworzeniu nowego świata, zbudowanego na powszechnym pokoju, w którym ludzie żyją razem, gdzie zostaje zachowana równowaga w zaspokajaniu potrzeb materialnych i duchowych. Jeżeli będziemy podążać za naturalnym prawem rozwoju, Montessori wierzy, że przyniesie to wymierny, ogromnie pozytywny skutek dla ludzkości. Przeżywszy tragedie pierwszej połowy dwudziestego wieku jej idee idą ponad rozwój osobisty i zaangażowanie w ruch na rzecz światowego pokoju. Jej zbiór esejów jest podstawą do zrozumienia jej praktycznego podejścia do edukacji, która pozostaje w związku z rozwojem człowieka jako jednostki oraz jego społeczeństwa.

Edukacja kosmiczna Montessori to bardzo dobry system, który od najmłodszych lat kształtuje w dzieciach poczucie odpowiedzialności za środowisko oraz uczy je właściwego postępowania. Jednocześnie Montessori kosmos ma na celu również zwiększenie wiedzy oraz pomoc w zrozumieniu różnych aspektów, które na co dzień zachodzą w otaczającym nas świecie. Edukacja kosmiczna Montessori odbywa się za pomocą zajęć, ale także z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Montessori. Sięgając po pomoce edukacji kosmicznej Montessori możemy edukować i wpływać na rozwój dzieci już od najmłodszych lat, łącząc przy tym zabawę i przyjemność z edukacją.

Pomoce i zabawki Montessori do domu i przedszkola

Zarówno zabawki Montessori oraz pomoce Montessori to dobry wybór w kontekście edukacji i zabawy w domu oraz przedszkolu. Dzięki temu maluch rozwija się, zdobywa nowe umiejętności oraz wiedzę tak samo we własnym domu, jak i udając się do przedszkola. W ten sposób każda chwila poświęcona rozrywce niesie za sobą pozytywne aspekty i szykuje dziecko na wejście w dorosłość.

strona tulisie.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl