• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Zawsze darmowa dostawa i zwrot od 297 zł!
  • 30 DNI NA ZWROT!

Od kiedy używać nosidełka dla dzieci?

Od kiedy używać nosidełka dla dzieci?

Podstawowa zasada mówi, że nosidełko można zacząć stosować wtedy, gdy dziecko potrafi już stabilnie trzymać główkę i szyję oraz umie siedzieć. Następuje to ok. 3.–5. miesiąca życia lub później, w zależności od indywidualnego toku rozwoju dziecka.

Jeśli nie masz pewności, czy twoje dziecko jest wystarczająco rozwinięte, by mogło bezpiecznie korzystać z nosidełka, skonsultuj się z pediatrą lub doradcą noszenia. Tak, brzmi to jak porada z reklamy leku, ale nie jest bezpodstawne.

Spis treści:

Nie mierz wszystkich dzieci jedną miarą

Nosidełko Tula – od kiedy używać?

Co się stanie, kiedy zaczniesz za wcześnie korzystać z nosidła?

Nie mierz wszystkich dzieci jedną miarą

Wśród rodziców krążą różne pogłoski, które przed pochopnym wcieleniem w życie warto przepuścić przez filtr zdrowego rozsądku, popartego wiedzą medyczną.

Jedna z nich mówi, że nosidełka można używać od 3.–5. miesiąca życia dziecka. To nie do końca tak działa. Istotny jest bowiem nie tyle wiek maluszka, ile jego faktyczny rozwój fizyczny. Aby bezpiecznie korzystać z nosidła, dziecko musi być na takim etapie rozwoju, kiedy stabilnie trzyma już główkę i szyję oraz potrafi samodzielnie siedzieć. U jednego dziecka ten moment rzeczywiście przypadnie ok. 3.–5. miesiąca życia, ale u innego może nastąpić później, przykładowo ok. 6. miesiąca.

Druga, bardziej niedorzeczna pogłoska głosi, że nosidło można stosować, gdy dziecko waży co najmniej 3,5 kg. Nie wierz w to – to nieprawda! Znów kluczowe są umiejętności motoryczne maluszka (głowa, szyja, siadanie), a nie ciężar ciała. Dla noworodków i maluszków o wiele bezpieczniejsze są chusty dla dzieci.

[product id="1157, 896, 695"]

Nosidełko Tula – od kiedy używać?

Niektórzy rodzice błędnie zakładają, że bardziej zabudowane nosidełka ergonomiczne nadają się dla malutkich dzieci. Niestety – choć nosidełko Tula, Zaffiro, LennyLamb czy Isara jest bardzo dobrze wykonane i rzeczywiście odpowiednio podtrzymuje szyję i główkę dziecka, to jeżeli maluch sam nie panuje nad tymi częściami ciała, nie jest jeszcze gotowy na nosidło. I marka nosidła nie ma tu żadnego znaczenia.

Co się stanie, kiedy zaczniesz za wcześnie korzystać z nosidła?

Cóż, odpowiedź jest jedna: wiele niedobrego. Przedwczesne sadzanie w nosidle może negatywnie wpłynąć na rozwój ciała dziecka, powodując wady postawy, skrzywienie kręgosłupa i trudności z kontrolowaniem równowagi tułowia.

Dzieci są różne. Jedne rozwijają się szybciej, inne wolniej i jest to całkowicie naturalne. Jeżeli zauważasz, że maluch jeszcze nie w pełni panuje nad położeniem szyi i główki, która niepodtrzymana czasem mu „odlatuje”, lub dopiero podejmuje pierwsze przymiarki do siadania – zaczekaj, daj mu czas i na razie zrezygnuj z nosidełka.

Co zamiast nosidełka? Najrozsądniejszym wyborem będzie chusta, która nadaje się do używania już od 1. dnia życia dziecka. Jeżeli chusta nie przypada ci do gustu lub jej wiązanie przyprawia cię o zawrót głowy (co wcale nie dziwi zwłaszcza zimą, gdy próbujesz zawiązać chustę na grubej, puchatej kurtce), skuś się na hybrydę, np. nosidełko chustowe. Pamiętaj jednak, że jak każde inne nosidełko, również to chustowe może być używane dopiero wtedy, gdy dziecko kontroluje główkę i szyję oraz potrafi siedzieć.

 

strona tulisie.pl do góry
{nocache:0d3f623221fa447f0be51ec47c1a16ef#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl