• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
  • INWENTARYZACYJNA PRZERWA W DZIAŁANIU SKLEPU DO 31.03.2024!
do kasy suma: 0,00 zł

Od kiedy używać nosidełka dla dzieci?

Od kiedy używać nosidełka dla dzieci?

Noszenie dzieci w nosidełku

Podstawowa zasada mówi, że nosidełko można zacząć stosować wtedy, gdy dziecko potrafi już stabilnie trzymać główkę i szyję oraz umie siedzieć. Następuje to ok. 3.–5. miesiąca życia lub później, w zależności od indywidualnego toku rozwoju dziecka. Zawsze sprawdzaj także informację dotyczącą tego do jakiej wagi jest nosidełko, które Cię zainteresowało. Jednak pamiętaj, by nigdy nie kierować się wyłącznie wagą! Nieco więcej na temat tego od kiedy i jak nosić dziecko w nosidle oraz czy nosidełko jest zdrowe dla niemowląt przeczytaj poniżej. Koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem, a dowiesz się wszystkiego na temat noszenia dziecka w nosidełku.

Jeśli nie masz pewności, czy twoje dziecko jest wystarczająco rozwinięte, by mogło bezpiecznie korzystać z nosidełka, skonsultuj się z pediatrą lub doradcą noszenia, który zawsze służy fachową poradą i doradztwem w kwestii nosidełek dla dzieci i niemowląt. Tak, brzmi to jak porada z reklamy leku, ale nie jest bezpodstawne – wszystko to jest istotne dla bezpieczeństwa Twojego maluszka.

Twoje dziecko jest gotowe na nosidełko? Skorzystaj z kodu rabatowego!

Chcesz dowiedzieć się od kiedy używać nosidła i wybrać model idealnie dopasowany Twojego dziecka? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas wpisem!

Jeśli zdecydujesz się ostatecznie na zakup skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego:

 

"BLOG5",

 

który uprawnia do dodatkowej 5% zniżki na nieprzecenione produkty z kategorii nosidła i chusty. Kod wpisz w koszyku na pierwszym etapie zamówienia.

Spis treści:

Nie mierz wszystkich dzieci jedną miarą

Nosidełko Tula – od kiedy używać?

Co się stanie, kiedy zaczniesz za wcześnie korzystać z nosidła?

Nie mierz wszystkich dzieci jedną miarą

Wśród rodziców krążą różne pogłoski, które przed pochopnym wcieleniem w życie warto przepuścić przez filtr zdrowego rozsądku, popartego wiedzą medyczną. Spróbujemy przybliżyć Ci nieco wiedzy na temat tego, czy nosidełko szkodzi dziecku oraz czy nosidełko jest bezpieczne.

Jedna z wielu pogłosek dotyczących noszenia dzieci w nosidle mówi, że nosidełka można używać od 3.–5. miesiąca życia dziecka. To nie do końca tak działa. Istotny jest bowiem nie tyle wiek maluszka, ile jego faktyczny rozwój fizyczny. Aby bezpiecznie korzystać z nosidła, dziecko musi być na takim etapie rozwoju, kiedy stabilnie trzyma już główkę i szyję oraz potrafi samodzielnie siedzieć. U jednego dziecka ten moment rzeczywiście przypadnie ok. 3.–5. miesiąca życia, ale u innego może nastąpić później, przykładowo ok. 6. miesiąca. Dlatego nie można jednoznacznie określić od jakiego wieku dziecko w nosidełku będzie w pełni bezpieczne. Najlepiej nie kierować się wyłącznie wiekiem berbecia.

Druga, bardziej niedorzeczna pogłoska głosi, że nosidło można stosować, gdy dziecko waży co najmniej 3,5 kg. Nie wierz w to – to nieprawda! Znów kluczowe są umiejętności motoryczne maluszka (głowa, szyja, siadanie), a nie ciężar ciała. Dla noworodków i maluszków o wiele bezpieczniejsze są chusty dla dzieci. Na noszenie dziecka w nosidełku lepiej poczekać, niż podejmować zbędne ryzyko z jego zdrowiem. Zaufaj Tulisiowi i na początek lepiej wybierz chustę do noszenia dzieci i niemowląt.

[product id="1210, 1208, 1935, 2295"]

Nosidełko Tula – od kiedy używać?

Niektórzy rodzice błędnie zakładają, że bardziej zabudowane nosidełka ergonomiczne nadają się dla malutkich dzieci. Niestety – choć nosidełko Tula, Zaffiro, LennyLamb czy Isara jest bardzo dobrze wykonane i rzeczywiście odpowiednio podtrzymuje szyję i główkę dziecka, to jeżeli maluch sam nie panuje nad tymi częściami ciała, nie jest jeszcze gotowy na nosidło. I producent nosidełka nie ma tu żadnego znaczenia. Faktycznie nosidełka dla dzieci i niemowląt Tula, Zaffiro, LennyLamb, Isara i wielu innych producentów są przystosowane do małych dzieci, wspierają ich delikatne ciałka, jednak nie wykonują za nie całej pracy. Na pewno znacząco pomagają maluszkom, jednak jeśli te nie posiadają umiejętności samodzielnego trzymania swojej główki lepiej nie stosuj jeszcze nosidła. Wstrzymaj się odrobinę i przerzuć się na nosidełko do noszenia, gdy maluch nieco podszkoli swoje zdolności. Zazwyczaj mówi się, że należy korzystać z nosidełka dla 3 miesięcznego dziecka. To właśnie w tym wieku dzieci nabywają umiejętność samodzielnego podtrzymywania główki.

[product id="6449, 2149, 2355, 2298"]

Co się stanie, kiedy zaczniesz za wcześnie korzystać z nosidła?

Cóż, odpowiedź jest jedna: wiele niedobrego. Przedwczesne sadzanie w nosidle może negatywnie wpłynąć na rozwój ciała dziecka, powodując wady postawy, skrzywienie kręgosłupa i trudności z kontrolowaniem równowagi tułowia.

Dzieci są różne. Jedne rozwijają się szybciej, inne wolniej i jest to całkowicie naturalne. Jeżeli zauważasz, że maluch jeszcze nie w pełni panuje nad położeniem szyi i główki, która niepodtrzymana czasem mu „odlatuje”, lub dopiero podejmuje pierwsze przymiarki do siadania – zaczekaj, daj mu czas i na razie zrezygnuj z nosidełka. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych zmartwień i problemów ze zdrowiem bobasa. Doskonale wiemy, że noszenie noworodka, niemowlaka i dziecka czasami stanowi wyzwanie, dlatego mamy dla Ciebie małą wskazówkę.

Co zamiast nosidełka? Najrozsądniejszym wyborem będzie chusta dla dzieci, która nadaje się do używania już od 1. dnia życia dziecka. Jeżeli chusta nie przypada Ci do gustu lub jej wiązanie przyprawia cię o zawrót głowy (co wcale nie dziwi zwłaszcza zimą, gdy próbujesz zawiązać chustę na grubej, puchatej kurtce), skuś się na hybrydę, np. nosidełko chustowe. Pamiętaj jednak, że jak każde inne nosidełko, również to chustowe może być używane dopiero wtedy, gdy dziecko kontroluje główkę i szyję oraz potrafi siedzieć. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również odzież do noszenia.

Maluszek samodzielnie utrzymuje główkę, co teraz?

Kiedy dziecko samo utrzymuje główkę nadchodzi wreszcie odpowiedni moment na noszenie dziecka w nosidełku. Jednak nawet teraz trzeba troszczyć się o jego bezpieczeństwo i zdrowie, dlatego warto postawić na ergonomiczne nosidełka, które stanowią najlepsze rozwiązanie dla szkrabów. O ile w momencie, gdy malec sam nie utrzymuje główki producenci nosidełek dla dzieci nie mieli większego znaczenia, o tyle teraz marka jest już ważna. Najbardziej uznane marki przyczyniają się do tego, że opinie nosidełka są pozytywne. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny i dostarczył Ci wiedzy na temat tego od jakiego wieku i wagi nosić dziecko w nosidełku.

Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

Innym pytaniem, z którym często się spotykamy jest to, od kiedy chusta do noszenia dziecka jest rozwiązaniem odpowiednim dla szkraba lub od kiedy chusta dla noworodka. W przeciwieństwie do nosidła chusta do noszenia sprawdza się już od pierwszych dni życia dziecka. Jest więc dobrym sposobem na noszenia dziecka, zanim przeniesiemy się na nosidełko. 

 

 
 
 
 
 
strona tulisie.pl do góry
{nocache:155be24d1a82c3156eea76ef9a50e76f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl