• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Zawsze darmowa dostawa i zwrot od 297 zł!
  • 30 DNI NA ZWROT!

Smoczek dla niemowlaka - jaki wybrać?

Smoczek dla niemowlaka - jaki wybrać?

Ssanie jest naturalną potrzebą każdego niemowlęcia. Ten wrodzony odruch umożliwia przyjmowanie pokarmu, a także uspokaja dziecko, koi płacz, pomaga zasnąć, daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Równie naturalne jest, że malucha trzeba czasem odstawić od piersi – wtedy w sukurs przychodzi smoczek.

Wydawać by się mogło, że smoczki dla dzieci to, podobnie jak wózki, wynalazek naszych czasów. Otóż nic bardziej mylnego!

Spis treści:

Krótka historia smoczków dla dzieci

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Jak używać smoczka dla dzieci?

Krótka historia smoczków dla dzieci

Najstarsze odkryte przez archeologów smoczki pochodzą sprzed aż 3 tys. lat. Były to gliniane figurki w kształcie zwierząt, mające dwie dziurki: przez jedną do środka smoczka wlewano miód, który dziecko wysysało z drugiego otworu. Oznacza to, że już wieki temu rozumiano, jak ważne dla psychiki niemowląt jest ssanie.

W 1845 r. Ellijah Pratt opatentował pierwszy gumowy smoczek. Zanim do tego doszło, dzieciom dawano – o zgrozo! – smoczki wykonane z korka, drewna, szkła, kości słoniowej, srebra, miedzi albo cyny. Po II wojnie światowej na rynku pojawiły się smoczki lateksowe, potem silikonowe.

W latach 80. ubiegłego wieku środowiska medyczne podniosły jednak larum: smoczki powodują wady zgryzu. Obawa o to była na tyle duża, że zaczęto produkować smoczki o anatomicznym kształcie, które redukowały ryzyko krzywienia się zębów, seplenienia etc. Mimo to wielu rodziców nadal podchodzi do smoczków z dużą rezerwą.

Prawda jest jednak taka, że smoczek to sprawdzony od tysięcy lat sposób zaspokajania emocjonalnych potrzeb dziecka. Smoczek nie zaszkodzi też maluszkowi, jeżeli tylko właściwie dobierzemy jego model i będziemy go podawać z rozsądkiem.

[product id="1615, 1650, 1605"]

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jak już słowo się rzekło, najlepszym wyborem jest smoczek o anatomicznym kształcie, taki jak np. smoczek Bibs. Dobór tego właściwego smoczka to czasem droga przez porażki i sukcesy – nie stresuj się jednak, dziecko prędzej czy później da ci do zrozumienia, który smoczek najbardziej odpowiada mu kształtem, a nawet materiałem.

Jeśli o ten ostatni aspekt chodzi, wypróbuj smoczek kauczukowy. Jest on nietoksyczny i nie powoduje alergii. Ponadto jest wytrzymały, miękki i elastyczny, dzięki czemu jego ssanie najbardziej przypomina dziecku ssanie piersi matki.

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Smoczki różnią się rozmiarami i kształtami. Możesz wybrać smoczek one size, czyli uniwersalny, jak i smoczek o konkretnych rozmiarach, określanych, podobnie jak ubrania, literami S, M czy L.

Rozmiar smoczka powinien być dopasowany do wieku i wielkości buzi dziecka. Za duży smoczek może wywołać odruch wymiotny i utrudniać oddychanie. Będzie też źle układać się w buzi, wymuszając nieprawidłową technikę ssania, która z kolei może później doprowadzić do powstawania wad zgryzu i wymowy.

Dla bezpieczeństwa zdecyduj się więc na mniejszy i subtelniejszy w kształcie model smoczka, który idealnie dopasuje się do buzi dziecka i sprawi, że mięśnie jego jamy ustnej będą się właściwie rozwijały.

Osłonka smoczka też ma znaczenie

Poza częścią do ssania, zwróć uwagę na osłonkę smoczka. Nie powinna być ona zbyt duża, aby nie dotykała ust i brody dziecka (gdy smoczek zbytnio przylega, może powodować zaczerwienienie skóry, krostki, wykwity, wyparzenia bateryjne i zakażenia). Dobrze, gdy osłonka smoczka ma otworki, ułatwiające dziecku oddychanie.

Jak używać smoczka dla dzieci?

Nawet najlepszy smoczek, ale źle używany, może działać na szkodę dziecka. Dlatego pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • zawsze stosuj się do instrukcji producenta smoczka – znajdziesz w niej ważne informacje m.in. o tym, jak prawidłowo używać smoczka, jak go przechowywać i odkażać (nigdy nie oblizuj smoczka, bo w ten sposób przenosisz bakterie!);
  • ze względów bezpieczeństwa i higieny regularnie wymieniaj smoczek – co 30 dni przy intensywnym użytkowaniu i co 60 przy okazjonalnym;
  • nie podawaj smoczka noworodkowi tuż po porodzie – dziecko potrzebuje czasu, zanim opanuje właściwą technikę ssania;
  • wyjmij smoczek z buzi, gdy dziecko zaśnie – dzięki temu maluszek nie zadławi się i będzie łatwiej oddychać;
  • nie podawaj smoczka na każde zawołanie – najpierw spróbuj uspokoić dziecko bez smoczka: przytul je, ukołysz, zajmij czymś jego uwagę;
  • odzwyczaj dziecko od smoczka w odpowiednim momencie – ssanie smoczka nie powinno stać się nawykiem. Zbyt długie używanie smoczka może być bowiem główną przyczyną wad zgryzu i wymowy. Logopedzi zalecają, by całkowicie zrezygnować ze smoczka zanim dziecku zaczną się wyrzynać pierwsze zęby. Rodzice muszą pod tym względem wykazać się cierpliwością, ale i pewnego rodzaju stanowczością. Pierwszy moment, gdy dziecku przechodzi najsilniejsza potrzeba ssania przypada na okres ok. 5. m-ca życia – to znakomity czas na stopniowe odzwyczajenie od uspokajacza. Im później, tym trudniej – coraz starszy i bardziej świadomy maluch może reagować na rozstanie z gumowym przyjacielem histerycznym wręcz krzykiem i płaczem. Jeżeli dziecko ma silną potrzebę trzymania czegoś w buzi, smoczek można zastąpić zdrową przekąską, np. marchewką. Gdy to nie działa, a sytuacja tylko się pogarsza, warto zwrócić o pomoc do pediatry.
strona tulisie.pl do góry
{nocache:18f4411dbe0a99fbeb703eee1ca57942#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl