• Kupuj u nas i pomagaj dzieciakom!
  • Gwarancja satysfakcji - 14 dni na zwrot
  • INWENTARYZACYJNA PRZERWA W DZIAŁANIU SKLEPU DO 31.03.2024!
do kasy suma: 0,00 zł

Smoczek dla niemowlaka - jaki wybrać?

Smoczek dla niemowlaka - jaki wybrać?

Najwyższy czas na smoczek!

Ssanie jest naturalną potrzebą każdego niemowlęcia. Ten wrodzony odruch umożliwia przyjmowanie pokarmu, a także uspokaja dziecko, koi płacz, pomaga zasnąć, daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Równie naturalne jest, że malucha trzeba czasem odstawić od piersi – wtedy w sukurs przychodzi smoczek. Otóż to! Jeden z najbardziej charakterystycznych akcesoriów każdego bobaska. Coś co zawsze przychodzi na myśl jako jedna z pierwszych rzeczy, gdy tylko pomyślimy o niemowlakach – niezawodne i niezastąpione smoczki.

Wydawać by się mogło, że smoczki dla dzieci to, podobnie jak wózki, wynalazek naszych czasów. Otóż nic bardziej mylnego! Smoczki towarzyszyły dzieciom już od… no właśnie! Przekonajcie się sami.

Spis treści:

Krótka historia smoczków dla dzieci

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Jak używać smoczka dla dzieci?

Krótka historia smoczków dla dzieci

Najstarsze odkryte przez archeologów smoczki dziecięce pochodzą sprzed aż 3 tys. lat. Były to gliniane figurki w kształcie zwierząt, mające dwie dziurki: przez jedną do środka smoczka wlewano miód, który dziecko wysysało z drugiego otworu. Oznacza to, że już wieki temu rozumiano, jak ważne dla psychiki niemowląt jest ssanie i starano się, aby bobaski wzmacniały tę umiejętność.

W 1845 r. Ellijah Pratt opatentował pierwszy gumowy smoczek. Zanim do tego doszło, dzieciom dawano – o zgrozo! – smoczki wykonane z korka, drewna, szkła, kości słoniowej, srebra, miedzi albo cyny. Po II wojnie światowej na rynku pojawiły się smoczki lateksowe, a potem smoczki silikonowe.

W latach 80. ubiegłego wieku środowiska medyczne podniosły jednak larum: smoczki powodują wady zgryzu. Obawa o to była na tyle duża, że stworzono smoczek o anatomicznym kształcie, który redukował ryzyko krzywienia się zębów, seplenienia etc. Mimo to wielu rodziców nadal podchodzi do smoczków z dużą rezerwą.

Prawda jest jednak taka, że smoczek to sprawdzony od tysięcy lat sposób zaspokajania emocjonalnych potrzeb dziecka. Smoczek nie zaszkodzi też maluszkowi, jeżeli tylko właściwie dobierzemy jego model i będziemy go podawać z rozsądkiem. Dlatego właśnie bardzo ważnym jest, aby wybrać odpowiedni smoczek dla niemowlaka. Mamy nadzieję, że dzięki nam stanie się to łatwiejsze, i że uda nam się odpowiedzieć na pytanie jaki smoczek dla niemowlaka i noworodka.

[product id="1606, 1622, 1640, 1633"]

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jak już słowo się rzekło, najlepszym wyborem jest smoczek o anatomicznym kształcie, taki jak np. smoczek Bibs. Dobór tego właściwego smoczka to czasem droga przez porażki i sukcesy – nie stresuj się jednak, dziecko prędzej czy później da ci do zrozumienia, który smoczek najbardziej odpowiada mu kształtem, a nawet materiałem. Jednak ważne jest, aby zapewnić swojemu maluszkowi najlepszy smoczek anatomiczny jaki tylko się da, a bez wątpienia smoczki Bibs należą do produktów z najwyżej półki. Świadczyć o tym może również fakt, że BIBS opinie zbierają wyłącznie pozytywne i są bardzo chętnie wybierane przez tysiące rodziców.

Jeśli chodzi o materiału, z którego wyprodukowany jest smoczek, wypróbuj smoczek kauczukowy. Jest on nietoksyczny i nie powoduje alergii. Ponadto jest wytrzymały, miękki i elastyczny, dzięki czemu jego ssanie najbardziej przypomina dziecku ssanie piersi matki. To znakomity wybór jako smoczek antyalergiczny, idealny dla każdego szkraba.

Równie dobrym i przydatnym rozwiązaniem jest smoczek uspokajający, który stanowi najlepszy wybór dla dzieci, które często się stresują, miewają problemy z usypianiem, czy po prostu bywają nerwowe. Dzięki pomocy smoczków uspokajających bobas szybko poczuje się komfortowo, a wszelkie negatywne odczucia znikną bez śladu.

Jeśli poszukujesz sprawdzonych i wartych zakupu smoczków dla dzieci i niemowląt koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz u nas doskonały smoczek dla dziecka. Oferujemy smoczki dla dzieci zestawy lub pojedyncze, w zależności od Twojego zapotrzebowania.

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Smoczki dla niemowlaka różnią się rozmiarami i kształtami. Możesz wybrać smoczek one size, czyli uniwersalny, jak i rozmiar smoczek o konkretnych rozmiarach, określanych, podobnie jak ubrania, literami S, M czy L.

Rozmiar smoczka powinien być dopasowany do wieku i wielkości buzi dziecka. Za duży smoczek może wywołać odruch wymiotny i utrudniać oddychanie. Będzie też źle układać się w buzi, wymuszając nieprawidłową technikę ssania, która z kolei może później doprowadzić do powstawania wad zgryzu i wymowy.

Dla bezpieczeństwa zdecyduj się więc na mniejszy i subtelniejszy w kształcie model smoczka, który idealnie dopasuje się do buzi dziecka i sprawi, że mięśnie jego jamy ustnej będą się właściwie rozwijały.

Osłonka smoczka też ma znaczenie

Poza częścią do ssania, zwróć uwagę na osłonkę smoczka. Nie powinna być ona zbyt duża, aby nie dotykała ust i brody dziecka (gdy smoczek zbytnio przylega, może powodować zaczerwienienie skóry, krostki, wykwity, wyparzenia bateryjne i zakażenia). Dobrze, gdy osłonka smoczka ma otworki, ułatwiające dziecku oddychanie.

Jak używać smoczka dla dzieci?

Czy smoczek szkodzi dzieckuNawet najlepszy smoczek dla niemowlaka, ale źle używany, może działać na szkodę dziecka. Dlatego pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • zawsze stosuj się do instrukcji producenta smoczka – znajdziesz w niej ważne informacje m.in. o tym, jak dobrze używać smoczka, jak go przechowywać i odkażać (nigdy nie oblizuj smoczka, bo w ten sposób przenosisz bakterie!);
  • ze względów bezpieczeństwa i higieny regularnie wymieniaj smoczek – co 30 dni przy intensywnym użytkowaniu i co 60 przy okazjonalnym;
  • nie podawaj smoczka noworodkowi tuż po porodzie – dziecko potrzebuje czasu, zanim opanuje właściwą technikę ssania;
  • wyjmij smoczek z buzi, gdy dziecko zaśnie – dzięki temu maluszek nie zadławi się i będzie łatwiej oddychać;
  • nie podawaj smoczka na każde zawołanie – najpierw spróbuj uspokoić dziecko bez smoczka: przytul je, ukołysz, zajmij czymś jego uwagę;
  • odzwyczaj dziecko od smoczka w odpowiednim momenciessanie smoczka nie powinno stać się nawykiem. Zbyt długie używanie smoczka może być bowiem główną przyczyną wad zgryzu i wymowy. Kiedy zrezygnować ze smoczka? Logopedzi zalecają, by całkowicie zrezygnować ze smoczka zanim dziecku zaczną się wyrzynać pierwsze zęby. Rodzice muszą pod tym względem wykazać się cierpliwością, ale i pewnego rodzaju stanowczością. Pierwszy moment, gdy dziecku przechodzi najsilniejsza potrzeba ssania przypada na okres ok. 5. m-ca życia – to znakomity czas na stopniowe odzwyczajenie od uspokajacza. Im później, tym trudniej – coraz starszy i bardziej świadomy maluch może reagować na rozstanie z gumowym przyjacielem histerycznym wręcz krzykiem i płaczem. Jeżeli dziecko ma silną potrzebę trzymania czegoś w buzi, smoczek można zastąpić zdrową przekąską, np. marchewką. Gdy to nie działa, a sytuacja tylko się pogarsza, warto zwrócić o pomoc do pediatry.

 

strona tulisie.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl