![Zabawki Montessori – hit czy kit?](/userdata/public/news/images/84.jpg)
Zabawki Montessori – hit czy kit? Metoda Montessori to wysoce skuteczny, przyjazny sposób wpływania na rozwój dziecka poprzez zabawę. Pomagają w tym zabawki sensoryczne i edukacyjne, odpowiednio dobrane do potrzeb, możliwości i wieku malucha. O ich zaletach można by mówić godzinami, jednak… czy naprawdę spodobają się dziecku i pomogą mu w poznawaniu otaczającego świata? W ostatnim czasie rodzice maluchów są bombardowani wiadomościami na temat korzyści płynących z podsuwania dziecku „mądrych” zabawek w duchu Marii Montessori. Warto wziąć je pod lupę i przekonać się, co stoi za ich wyjątkowością i czy naprawdę są dla brzdąca tak dobrą pomocą edukacyjną, jak huczą o tym wszyscy wokół.
[product id="2842, 2870, 2853, 6043"]
Metoda Montessori
Ta metoda wychowawcza liczy sobie już ponad 100 lat i wciąż zdobywa rzesze nowych zwolenników na całym świecie. Jej autorką jest włoska lekarka Maria Montessori, która poświęciła się badaniom nad rozwojem dzieci i ich zdolnościami poznawczymi. Rezultatem jej pracy jest unikalna technika pedagogiczna, która pozwala kształcić maluchy tak, by zapewnić im jak najlepszy start w przyszłość. Dziecko wychowywane metodą Montessori:
- jest samodzielne i świadome swoich możliwości;
- potrafi długotrwale skoncentrować się na wykonywanej czynności;
- odkrywa i rozwija swoje umiejętności;
- preferuje pracę w ciszy i skupieniu;
- umie odczuwać i wyrażać empatię;
- szanuje pracę własną i innych;
- przedkłada wzajemną pomoc nad rywalizację;
- jest posłuszne, co wynika z samokontroli, a nie z przymusu.
Czy Montessori działa?
Sekretem metody Montessori jest niecodzienne podejście do dziecka i edukacji, wyrażające się w słowach „nauka przez zabawę” oraz indywidualnym podejściu do ucznia. Każdy maluch jest inny. Każde dziecko do lat 6 jest również wielkim odkrywcą – z zachwytem poznaje swoje otoczenie poprzez zmysły, jednocześnie przyswajając sobie wartościową wiedzę. Starsze dzieci mają już bardziej ukierunkowane zainteresowania i świadomie dążą do ich pogłębiania. Zadaniem rodzica czy nauczyciela jest wspieranie tej naturalnej chęci nauki poprzez obserwację pociechy i zapewnienie jej odpowiednich, przystosowanych dla niej materiałów edukacyjnych czy zadań. Taka indywidualizacja edukacji sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka zarówno w sferze fizycznej i umysłowej, jak i pod względem duchowym i emocjonalnym. Istotne jest ponadto, by maluch nie czuł się do tej nauki zmuszany – dlatego najlepiej ująć ją w formę zabawy. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiają się coraz bardziej wyspecjalizowane i różnorodne Montessori zabawki, a chętnych, by zapisać swoją pociechę do placówki edukacyjnej kształcącej zgodnie z myślą Montessori, nie brakuje.
Mądre eko zabawki – czyli jakie?
Odpowiedź na pytanie o sens korzystania z zabawek sensorycznych wydaje się być oczywista. Takie „mądre” zabawki są niezbędne do wychowywania metodą Montessori – nie tylko zainteresują one dziecko i zachęcą je do zabawy, ale też odkryją przed nim fascynujące tajemnice świata i pomogą ćwiczyć nowe umiejętności. Ważne jest jednak, by nie przesadzać – Maria Montessori twierdziła, że dziecku w zupełności wystarczy po jednej zabawce z każdego rodzaju. W tym artykule skupiamy się na tych dla najmłodszych szkrabów. Sprawdź nasz wpis i dowiedz się więcej na temat Montessori zabawki!
Dotyk
Jednym z rodzajów zabawek sensorycznych są te oddziałujące na zmysł dotyku. Maluchy lubią poznawać świat, chwytając w rączki różne przedmioty, badając ich fakturę czy miękkość. Odpowiedzią na te dziecięce potrzeby są specjalne książeczki sensoryczne, wyposażone w elementy, które można pogłaskać czy pociągnąć, tym samym aktywnie angażując się w słuchanie bajeczki. Podobny efekt osiągnie się, bawiąc się z dzieckiem piłeczkami o fakturowych powierzchniach. Warto również dać dziecku klasyczną zabawkę do ćwiczenia paluszków, ugniatania i dotykania, np. specjalną grzechotkę dla maluszka oraz plastelinę lub ciastolinę dla starszego dziecka.
Słuch
Widok pociechy podrygującej w rytm ulubionej piosenki jest bez dwóch zdań rozkoszny. Aby jak najlepiej wesprzeć rozwój słuchu malucha, powinno się zapewnić mu różnorodne bodźce dźwiękowe. Do tego zadania doskonale nadają się wszelkie zabawki muzyczne. Można wybrać np. typowy (choć designerski) gadżet, jakim jest grzechotka sensoryczna z zawieszką MR B LullaLove. Dobrze jest też zdecydować się na klocki dźwiękowe, które delikatnie brzęczą lub grzechoczą podczas zabawy. Ciekawą propozycją z wyraźnym podłożem edukacyjnym są również zabawki emitujące odgłos zwierzątka czy instrumentu po odpowiednim dopasowaniu elementów układanki.
Wzrok
Do prawidłowego rozwoju malucha niezbędna jest także właściwa stymulacja jego wzroku – już od pierwszych chwil życia. Nowo narodzone dziecko jest w stanie rozróżniać kształty, jednak świat kolorów jest dla niego niewyraźny. Dlatego ważne jest, by zaopatrzyć je w zabawki dopasowane do jego niewyćwiczonego wzroku. Warto wybrać np. serię książeczek „Oczami Maluszka”, odpowiednią dla dzieci do 6 miesiąca życia. Kontrastowe, czarno-białe obrazki są dobrze widoczne dla malucha, wzbudzają jego zainteresowanie i wprowadzają go w świat przedmiotów codziennego użytku. Starsze dzieci będą z kolei zachwycone zabawkami z migającymi elementami świetlnymi.
Równowaga
Kto chce, by jego pociecha za kilka lat śmigała na rowerze niczym zawodowy kolarz, powinien zadbać o zmysł równowagi dziecka. W tym celu doskonale sprawdzą się niezwykle popularne rowerki biegowe, odpowiednie już dla dwulatków. Siedzące na rowerku dziecko czuje się bezpiecznie, bo w każdym momencie może zahamować, stawiając stopy na podłożu. Taka zabawka daje większe poczucie kontroli niż tradycyjny rowerek trójkołowy i stanowi idealne narzędzie przygotowujące do późniejszych „akrobacji”. Warte uwagi są również tzw. zabawki polisensoryczne, angażujące więcej niż jeden rodzaj zmysłu. Doskonałym przykładem jest „Szeleścik”, czyli Mini Kocyk Sensoryczny MR B LullaLove. Bawiący się na nim maluszek ćwiczy jednocześnie zmysły wzroku, słuchu i dotyku, tym samym wszechstronnie się rozwijając. A jakie zabawki sensoryczne i edukacyjne Ty dajesz swojemu dziecku? Podziel się pomysłami w komentarzu pod artykułem!